Kategórie Kategórie

Odber aktuálnych noviniek

5 zaujímavých mýtov a faktov o tankovaní. Vo viacerých z nich ste sa doteraz možno mýlili

S týmito mýtami a faktami o tankovaní ste sa už určite stretli.

Ktoré sú však pravdivé a ktoré sú len (nebezpečným) výmyslom?


Pokiaľ sa vozíte na aute, tankovanie je činnosťou, ktorej sa jednoducho nevyhnete. Je však opradená viacerými mýtmi a faktami, v ktorých majú mnohí motoristi nejasno. Aká je teda pravda? 

 

Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najčastejších mýtov a faktov o tankovaní. 

 

#1 Drahšie palivo je lepšie — môže to byť pravda

 

Každé palivo stráca časom svoju kvalitu. Dôvodom je odparovanie jeho jednotlivých zložiek či ich separácia. Čím dlhšie teda palivo skladujete, tým menej kvalitné bude. Práve preto je výhodnejšie nakupovať na veľkých čerpacích staniciach s vysokým obratom, kde je síce palivo drahšie, no máte záruku, že je nové, a že technologické zariadenia na tankovanie sú pravidelne čistené. 

 

#2 Je v poriadku brať si palivo “do zásoby” — áno, ALE…

 

Ale určite si dajte pozor na to, do akého kanistra si ho dávate. Benzín je extrémne horľavý a pri kontakte s plastovým kanistrom vytvára elektrostatický náboj, čo môže byť veľmi nebezpečné. Plastové kanistre preto používajte výlučne na naftu, na benzín si zakúpte také, ktoré sú určené výhradne naňho. 

 

#3 Je v poriadku skladovať takéto palivo dlhodobo — lož

 

Ako sme už spomínali vyššie, palivo časom stráca na svojej kvalite. Ak ho teda potrebujete do zásoby len “pre istotu” na dlhšiu cestu, je to v poriadku, no jeho niekoľkomesačné skladovanie je úplne zbytočné. Je dokonca pravdepodobné, že s ročným palivom by ste už ani nenaštartovali. 

 

#4 Mäkké pneumatiky zvyšujú spotrebu — pravda

 

Ak sa vám zdá, že tankujete akosi pričasto, skontrolujte si tlak vzduchu v pneumatikách. Ak je prinízky, zvyšuje sa ich opotrebenie, narastá vaša brzdná dráha, zhoršuje sa stabilita automobilu a áno — zvyšuje sa aj jeho spotreba. 

 

#5 Nádrž nie je možné preplniť — lož

 

Tento mýtus vychádza z faktu, že tankovacie pištole sú vybavené zariadením, ktoré automaticky zastaví prívod paliva v momente, kedy sa hladina paliva dotkne ústia pištole. To však funguje len vtedy, keď je pištoľ úplne zasunutá v hrdle. Ak ju držíte voľnejšie, palivo môže vytiecť a vy si môžete poškodiť lak. 

mojeautomoto.sk

Nenašli sa žiadne príspevky

Nový príspevok

Komentáre