Kategórie Kategórie

Odber aktuálnych noviniek

Zima nepreveruje len autá, ale predovšetkým schopnosti vodičov. Tu je 7 tipov pre bezpečnú jazdu

Ste dobrým šoférom?

To sa totiž ukazuje práve v zime.


Často sa hovorí, že zasnežené a namrznuté cesty nie sú ani tak skúškou pre autá, ako skúškou pre vodičov. Je na tom obrovský kus pravdy, pretože práve krutá zima dokáže preveriť schopnosti všetkých šoférov. 

 

Územie veľkej časti Slovenska postihla snehová kalamita a preto je dôležité vedieť aj to, ako šoférovať bezpečne. Nezabúdajte preto na týchto 7 tipov.

 

#1 4x4 vás nezachráni

 

Mnohí šoféri si, žiaľ, myslia, že pohon 4x4 vybaví v zime všetko za nich. Toto je však omyl — štvorkolesový pohon síce jazdu na snehu a ľade robí jednoduchšou, no v prípade nutnosti prudkého zabrzdenia reaguje rovnako, ako autá s predným či zadným pohonom. 

 

#2 Vždy vyrazte skôr

 

V takomto počasí musíte rátať s tým, že akákoľvek cesta vám môže trvať 2-3x dlhšie (alebo pokojne aj viac), než ste zvyknutí. Preto s tým rátajte — jazdiť na zľadovatených cestách rýchlo by sa vám mohlo vypomstiť. 

 

#3 Svoje auto musíte dokonale poznať

 

Každý automobil reaguje na klzkú vozovku a na následné brzdenie inak. Reakcie svojho auta preto musíte naozaj dokonale ovládať — inak by ste mohli ohroziť nielen seba, ale i ostatných účastníkov premávky. 

 

#4 Pozor na jazdu do kopca

 

Ak vás čaká jazda do kopca, dajte si pozor na prudké zrýchľovanie. Pri stúpaní sa už snažte rýchlosť len udržiavať, nabrať ju je najlepšie ešte pred samotným stúpaním. 

 

#5 Stav svojho auta si dajte skontrolovať v autoservise

 

Zverte svoj automobil do rúk odborníkov a ideálne ešte pred sezónou zájdite k nejakému profesionálovi, ktorý vám všetko dôkladne skontroluje a zhodnotí, či je vaše auto skutočne pripravené na zimu. 

 

#6 Jazdite na nízkych otáčkach

 

Vo väčšine prípadov v zime nie je dôvod na to, aby ste prekročili tretinu rozsahu otáčok. Snažte sa jazdiť na vyššom prevodovom stupni ako v lete a tiež sa pokúste otáčky nedostať nad hodnotu 2 500. Pi nízkych otáčkach totiž klesá riziko šmyku.

 

#7 Svoje auto vždy dôkladne očistite

 

Ak máte zasnežené auto, pred jazdou si ho dôkladne očistite. Počas jazdy by vám totižto z vozidla mohol opadávať sneh, čím by ste mohli ohroziť autá idúce za vami. 

mojeautomoto.sk

Nenašli sa žiadne príspevky

Nový príspevok

Komentáre